unit 6 chem pro limited

can someone help me with chem pro limited, osborne books exam 2 please. i am strugging on section 2 2.1 thanx

Comments

  • jewels.p
    jewels.p Registered Posts: 1,774
    I have recently done this what bit are you stuck on? I had difficulty with it too!
  • meibaker
    meibaker Registered Posts: 481
    how to work out the cost per unit? and direct material cost? there wasn't enough info.
  • meibaker
    meibaker Registered Posts: 481
    cost per unit= 8x 2.5?
  • jewels.p
    jewels.p Registered Posts: 1,774
    I did it as follows:

    Demand per month = 3000 x 2.5litres = 7500 x £8/litre = £60,000 divide that by the units (3000) to get £20

    Contribution is then calculated as £100 Selling Price less the Variable Costs £50 to make it £50.

    Any help?
  • meibaker
    meibaker Registered Posts: 481
    thanks for your help.
Privacy Policy