how do you work out the index on this question ?

topcattopcat Trusted RegularRegistered Posts: 452

Comments

  • luke1875luke1875 Just Joined Registered Posts: 4

    Hi Topcat,

    The easiest way to work this out is to work out the cost of one KG.

    January is £100,000 / 10,000 = £10 per kg
    March is £125,000 / 10,700 = £11.68 per kg

    So the index will be (11.68 / 10) x 100 = 116.8 they have rounded it up to 117

    Hope that makes sense.
  • NpsNps Experienced Mentor Registered Posts: 782
    Topcat - Sorry if I confused you with the post I've just deleted - only half read the question or so my answer was a load of rubbish! Can't argue with the above response.
  • topcattopcat Trusted Regular Registered Posts: 452
    Hi Luke and NPS

    thank you both for your explanations this makes sense now :)
Sign In or Register to comment.