Budgeting AAT AQ2013 sample assessment 2 Task 6 (b)

Canuck74Canuck74 Just JoinedPosts: 8Registered
I can't figure out how the Material price and Material usage was calculated.

I was able to calculate the Standard raw material cost of production 94500/63000= 1.50 1.50*65000= 97,500

Activity data Items produced Kg used Cost

Budget 63,000 31,500 94,500

Actual results 65,000 33,500 99,000


The answer for the Material price variance: 1,500 and for the Material usage variance is -3,000

Comments

  • SandyHoodSandyHood Font Of All Knowledge Posts: 2,034Registered, Moderator
    Canuck74
    I am happy to look at this question for you.
    I do not have access to the sample assessments.
    If you would like my opinion please screen shot the question or do something similar and attach it to an email to [email protected]

    Sandy
    Sandy
    [email protected]
    www.sandyhood.com
Sign In or Register to comment.