AAT LEVEL 4 Management Accounting: Decision & Control - Task 4 Assessment 1 / osborne books
LouboutinLou1
Registered Posts: 29 Regular contributor ⭐
Completely clueless on this question, have looked through books but can't find any examples?
Can anyone help?
Thanks,
Can anyone help?
Thanks,
0
Comments
-
please does anyone know the answer to this question? im also curious0
-
Hi Sophie
This is similar to the one you just asked about, only this time they want the profit for month 2 as well as month 3.
For the month 2 profit, the closing inventory is based on month 2 costs and the opening inventory is based on month 1 costs
For example, in month 1
Material = £35 per unit
Labour = £25 per unit
Variable overhead = £160,000/8,000 units = £20 per unit
Fixed overhead = £304,000/8,000 units = £38 per unit
Total cost = 35+25+20+38 = £118 per unit
Inventory at end of month 1/beginning of month 2 = £118 x (8,000 - 6,500) = £177,0000 -
Sorry, I should have said that my last example was absorption cost
Marginal cost is 35+25+20 = £80 per unit0
Categories
- All Categories
- 1.2K Books to buy and sell
- 2.3K General discussion
- 12.5K For AAT students
- 346 NEW! Qualifications 2022
- 168 General Qualifications 2022 discussion
- 15 AAT Level 2 Certificate in Accounting
- 62 AAT Level 3 Diploma in Accounting
- 95 AAT Level 4 Diploma in Professional Accounting
- 8.9K For accounting professionals
- 23 coronavirus (Covid-19)
- 273 VAT
- 93 Software
- 275 Tax
- 139 Bookkeeping
- 7.2K General accounting discussion
- 205 AAT member discussion
- 3.8K For everyone
- 38 AAT news and announcements
- 345 Feedback for AAT
- 2.8K Chat and off-topic discussion
- 585 Job postings
- 16 Who can benefit from AAT?
- 36 Where can AAT take me?
- 42 Getting started with AAT
- 26 Finding an AAT training provider
- 48 Distance learning and other ways to study AAT
- 25 Apprenticeships
- 66 AAT membership