FAO Sandy Hood

imeldabyeimeldabye Well-KnownPosts: 147Registered
Hi Sandy
Sorry to bother you again but I have been working through the past papers and have come unstuck with exchange rate variances and how to work out the sub variances. Do you have an easy formula? I understand the concepts behind them but once I try and work out the exchange rate ones I never get the figures right. I find it easiest to apply a Step 1...Step 2... approach but there are so few examples of this in the revision kit, and it came up Dec 2005 PEV.
THanks in advance...:001_smile:

Comments

  • imeldabyeimeldabye Well-Known Posts: 147Registered
    or if anyone else could help.............?!
  • SandyHoodSandyHood Font Of All Knowledge Posts: 2,034Registered, Moderator
    Step One Establish what the exchange rate is that you want
    I gather that as I am writing 1 Euro is worth £0.7151

    If you wanted to know what £1 is worth then divide the 1Euro by the £0.7151 i.e. 1.40 Euros = £1

    Step Two If you have a standrd price of £50 per kg in £s set at the beginning of the year when 1.25 Euros =£1 you may wish to adjust it to take account of the rise in the value of the £1.
    Divide by the value of £1 in Euros at the beginning of the year and multiply by the value of £1 at the time of the purchase.

    When 1.25 Euros =£1, 1 Euro = £0.80

    So £50 divided by £0.80 multiplied by £0.7151 will give you a revised cost per kilogram. £44.69 to the nearest penny.

    So to sum up
    1. make sure you know whether to use the Euro to £ or £ to Euro rate
    2. Then divide by the rate at the time the standard was set
    3. Then multiply by the rate at the time the raw materials were purchased

    Now you have a revised standard cost per kg
    The part of the material price variance due the change in the exchange rate is found by
    • (Original price - Revised price) x amount purchased

    The part of the price variance due to the hardwork or otherwise of the purchasing department is
    • (Revised price x amount purchased) - actual amount spent
      or
    • (Revised price per kg - actual price per kg) x amount purchased

    [email protected]
    Sandy
    [email protected]
    www.sandyhood.com
  • imeldabyeimeldabye Well-Known Posts: 147Registered
    Many thanks. This is a real help.
Sign In or Register to comment.